fbpx

Лоши вести од СЗО: Еве кога најрано да очекуваме вакцина

Вакцина против Ковид-19 ќе биде произведена за најмалку 12 месеци. Навистина не можеме да очекуваме да добиеме вакцина порано, а може ќе чекаме и подолго, изјави денеска портпаролката на Светска здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис.

Таа додаде дека развивањето на вакцина бара „концептуален доказ“ за ефикасност, како и докази за безопасност на пациентите.

„Треба да бидеме сигурни дека вакцината нема негативни и несакани ефекти. Покрај тоа, во исто време треба да се испита и имуниот профил и да поминат неколку етапи за проучување на безопасноста на вакцината“, потенцира Харис.

Таа смета и дека сѐ уште не сме го достигнале врвот на пандемијата.

Следни Објави

Не сум излегла од дома: Пратеничка од СДСМ не знае како се заразила

Пратеничката од редовите на СДСМ, Кети Смилеска, е позитивна на коронавирус, информираат од Министерството за здравство. Смилеска се тестирала бидејќи, како што вели, ги имала сите симптоми како што се покачена температура, малаксаност и кашлица. Сепак, таа не знае од каде се заразила и тврди дека ги почитувала препораките и […]