fbpx

Пулмолозите апелираат: Заборавете на џоинт!

Кога пушите канабис, тоа на вашите дишни патишта предизвикува одреден степен на воспаление, многу слично на бронхитис, како што може да предизвика и пушењето цигари, вели директорот на Американското здружение на пулмолози, д-р Алберт Рицо.

Здравствените експерти открија дека пушењето марихуана, дури и повремено, може да го зголеми ризикот од тешки компликации со Ковид-19.

Портпарол на истото здружение, професорот Мајкл Глас, нагласува дека сувата кашлица е клучен знак на Ковид-19.

– Секое кашлање предизвикано од пушењето марихуана лесно може да се помеша со таквиот симптом, со што се отежнува дијагнозата – вели тој.

Пушачите, како и лицата со умерена до тешка астма, спаѓаат во ризична група кои можат да имаат потежок облик на Ковид-19 и може многу полесно да завршат на респиратор.

Следни Објави

(ВИДЕО) Музика за време на корона: Лепи Џони ги возбуди скопјани

Некогашниот фронтмен на скопскиот бенд „Д Џон“, музичарот Љупа Ангелов, беше првиот уметник што одржа концерт на отворено во рамките на проектот „Култура во време на корона“. Лепи Џони, како што му е уметничкото име, настапи на покривот на Домот на градежни работници, а за овој ангажман ќе добие хонорар […]