fbpx

Замина шерифот од „Рамбо“: Почина Брајан Денехи

Американскиот филмски, телевизиски и театарски актер, продуцентот и режисер Брајан Денехи почина на 82 години. Неговата смрт не е поврзана со коронавирусот.

– Поголем од животот, горд и посветен татко. Ќе ѝ недостига на сопругата Џенифер, на семејството и на бројните пријатели – напиша Елизабет Денехи, ќерката на славниот холивудски актер на „Твитер“.

Брајан е роден на 9 јули 1938 година во Конектикат. Пред да навлезе во актерскиот свет, бил маринец. Добитник е на „Златен глобус“, на две награди „Тони“ и дури шест пати беше номиниран за признанието „Еми“.

Фановите го паметат по многу улоги, а една од омилените им е онаа на шерифот Вил Тизл од легендарниот филм First Blood, првото продолжение од серијалот за Рамбо.

Следни Објави

Ако еден го прекрши правилото, сите ќе страдаме

Апелите од институциите и критиките од поголемиот дел на јавноста не ги предомислија свештениците да ја испочитуваат традицијата – причесна со иста лажичка за секого. Дали верниците навистина одржуваа социјална дистанца? Дали сите икони навистина беа дезинфицирани? Дали тие што останаа дома се помалку верници? Еден верник за една телевизија […]