fbpx

Последна прегратка од Том и Џери: Збогум Џин Дејч!

Американскиот илустратор, аниматор, филмски режисер и продуцент Џин Дејч почина на 95 години во Прага. Познатиот уметник и карикатурист е еден од најзаслужните за развојот на ликовите од цртаните филмови „Попај морнарот“ и „Том и Џери“, а работеше и на анимираните филмови „Хобит“, „Алиса во Париз“, „Силвестер и волшебниот кристал“ и „Блуфонци“.

Во Чешка се преселил во 1959 година откако се оженил и практично целиот работен век го помина во оваа земја. Дејч во 2004 година ја доби наградата „Ени“ за животно дело.

Следни Објави

Илјадници евра или затвор: Дали орото скапо ќе ги чини гевгеличани?

Казните за непочитување на полициски час за физички лица се движат од 2.000 до 2.500 евра или казна затвор до една година. Доколку навистина соодветно бидат санкционирани лицата кои вчера се собраа на улица и свесно го прекршија велигденскиот полициски час, масовното оро во популарното ромско маало може скапо да […]