fbpx

Филипче со поблаги мерки за движење, граѓаните ќе имаат повеќе време за живот

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција најави благо релаксирање на рестрикциите за движење, но и дополнителни мерки за подигнување на лична заштита.

Во работните денови полицискиот час ќе трае од 19 до 5 часот наутро, а за време на викенд од сабота во 13 часот до 5 часот во понеделник наутро. Покрај скратување на полицискиот час, граѓаните ќе мора да носат заштитни маски или марами задолжително кога се во затворен простор, но и на отворен простор кога не може да се одржува 2 метри растојание.

Пензионерите ќе можат да се движат од 8 до 12 часот, а помладите од 18 години од 13 до 16 часот. Остануваат на сила мерките за забрането групирање на повеќе од 2 лица.

– Успешно го амортизираме ширењето на коронавирусот, имаме линеарен пораст на заболени пациенти, здравствениот систем успешно се справува, болниците не се оптеретени и тоа беа целите кои си ги дадовме – порача филипче.

Следни Објави

Идентификувани 18 лица, МВР нема да им прости на играорците

Соодветни мерки и активности најави Министерството за внатрешни работи во врска со настанот во Гевгелија на 19-ти април кога повеќе граѓани ја прекршија забраната за движење согласно уредбите на Владата. Министерството за внатрешни работи, односно надлежните служби, во текот на денов од веќе идентификуваните 18 лица учесници на настанот, извршија […]