fbpx

Тинејџер од Кичево по грешка прогласен за позитивен: Семејството бара одговорност!

Семејството на 19-годишното момче од Кичево, за кого беше известено дека е втор дијагностициран случај на Ковид-19 од овој град, тврди дека детето е негативно на сите досега направени тестови, јавува порталот „360 степени“.

Пациентот бил хоспиталзиран на Инфективното одделение во охридската болница со пневмонија. Таму двапати бил тестиран и двата теста биле негативни. Поради компликации со пневмонијата, момчето е префрлено на лекување во Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје, каде повторно му се направени два теста за Ковид-19.

Како што тврди неговиот чичко, Спасе Дамјаноски, тие биле известени дека тестовите се негативни, а детето, сепак, заврши во статистиката на Министерството за здравство како второзаболен со ковид-19 од Кичево.

Целата сторија прочитајте ја на „360 степени“.

Следни Објави

Бог ти даде едно лице, а ти себеси си правиш друго

Научници од Универзитетот во Ливерпул неодамна докажаа дека делата на Шекспир влијаат позитивно на психата. Во продолжение ви пренесуваме дел од неговите мудри мисли за животот. „Ако музиката ја храни љубовта – свири“. „Љубовта не гледа со очите, туку со умот. Затоа крилестиот Купидон е насликан слеп“. „Ние знаеме што […]