fbpx

(ФОТО) Мајски снег во Крушево

Македонскиот графички дизајнер и сликар Зоран Кардула на „Твитер“ објави фотографија од родното Крушево која за кратко време стана вирална.

Снег на Ѓурѓовден! Не е првпат овој град да биде обелен во мај, но секако не е ниту честа појава.

„Еден први мај пред години, во Крушево во едно претпладне четири годишни времиња се сменија.. сонце, дожд и на крај снег заврна“, е еден од коментарите под фотографијата.

Следни Објави

Големите срца љубат, малите бараат да бидат љубени

На денешен ден 1861 година во Калкута е роден Рабиндранат Тагоре, индиски поет и филозоф. Меѓу неговите најпознати дела се збирките песни „Градинарот“ и „Гитанџали“, романите „Дом и свет“ и „Бродолом“, драмите „Сударшана“ и „Водопад“ и публицистичкиот труд „Национализам“. За својата литературна работа во 1913 година ја добил Нобеловата награда. […]