fbpx

Викендов се отвораат организираните плажи: Грците на море без алкохол

Топлото време ги натера грчките угостители порано да ги отворат организираните плажи. Тамошната надлежна комисија на епидемиолози даде зелено светло оваа сабота да се отворат 515-те организирани плажи во земјата.

Плажите ќе можат да работат само под одредени правила, меѓу кои се и следниве:

* Не повеќе од 40 лица на 1.000 метри квадратни

* Четири метри растојание меѓу чадорите

* По две лежалки на секој чадор

* Растојание од еден и пол метар меѓу лежалките од различни чадори

* Забранета е продажба на алкохолни пијалици

* Вработените да носат маска и да ги дезинфицираат лежалките по секој посетител

Следни Објави

Им дадов сѐ во животот, сега едвај преживувам: Еве како моите чеда ми враќаат!

Каков однос имате со своите родители? Дали им помагате и колку? На оваа тема веројатно ќе почнете интензивно да размислувате, откако ќе ја прочитате оваа поразителна исповед на една пензионерка, мајка на две деца, добро ситуирани. „Имам возрасни син и ќерка. Сопругот и јас им помагавме во сѐ, од учење […]