fbpx

(ФОТО) Кафуле со специјални капи за социјално дистанцирање

Европските земји полека се враќаат во живот по олабавувањето на мерките против Ковид-19, а една од нив е и Германија.

Според одредени „правила на игра“ конечно почнаа со работа и тамошните кафулиња и ресторани, а еден од протоколите е масите да бидат на растојание не помало од еден и пол метар.

Сопственичката на Café Rothe Schwerin, Жаклин Роте, дојде до генијална идеја за нејзините муштерии да се придржуваат кон социјалното дистанцирање – специјални капи од ленти за пливање.

Сопственичката на овој угостителски објект подоцна им изјави на медиумите дека одлучила да го искористи моментот за подобра промоција и дека гостите не се обврзани капите да ги носат постојано. Сепак, социјалното дистанцирање мора да се почитува.

Следни Објави

Нови 22 заразени, почина пациентка од Скопје

Регистрирани се 22 нови случаи на КОВИД-19 од 462 направени тестирања. Од новозаразените, најмногу (9) се во Скопје, 6 во Тетово, 4 во Прилеп и по 1 во Куманово, Велес и Охрид. Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрирал 16 оздравени пациенти – осум во Скопје, […]