fbpx

Нова вонредна состојба: Пендаровски не прифати 30 дена

Претседателот Стево Пендаровски одлучи да ја продолжи вонредната состојба на ниво на цела држава во наредните 14 дена. Ова беше одлучено на штотуку завршената шеста седница на Советот за безбедност.

– По широките консултации во изминативе денови, а и денеска со експерти од повеќе области и со советниците во Кабинтот, а врз основа пред сѐ на кажаното и предложеното на седницата на Советот, одлучив да прогласам нова вонредна состојба во траење од само 14 дена, наместо бараните 30. Со оглед на позитивните трендови на справување со состојбата сметам дека 14 денови се доволни. Причината за ваквата состојба е потребата од имплементирањето на економско-социјалните мерки за ублажување на последиците од пандемијата кои веќе сега се чувствуваат како резултат на фактот што огромен број на фирми не работеа и сѐ уште не работат -образложи Пендаровски.

Покрај претседателот Пендаровски, на седницата беа присутни и техничкиот премиер Оливер Спасовски, министерот за надворешни работи Никола Димитров, министерот за внатрешни работи Наќе Чулев, претседателот на Собранието, Талат Џафери и доктор Караџовски на барање на Претседателот.

Следни Објави

(ФОТО) Кафуле со специјални капи за социјално дистанцирање

Европските земји полека се враќаат во живот по олабавувањето на мерките против Ковид-19, а една од нив е и Германија. Според одредени „правила на игра“ конечно почнаа со работа и тамошните кафулиња и ресторани, а еден од протоколите е масите да бидат на растојание не помало од еден и пол […]