fbpx

Филипче: Се подготвуваме за втор бран

Коронавирусот многу веројатно ќе има и втор бран покажуваат сите досегашни студии, но и искуства од други епидемии. За него се подготвуваме согласно консултациите кои ги имаме со повеќе земји, со СЗО, но и со поединечни случаи од повеќе земји. Започнуваме голема инвестиција во здравствениот систем и ги зајакнуваме одделенијата за интензивна нега ширум земјата. Се подготвуваме за новиот бран на вирусот наесен и ќе го пречекаме поподготвени за да го заштитиме здравјето за граѓаните, истакна министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција.

Филипче посочи дека ќе се опремат сите одделенија за интензивна нега со модерна опрема, кревети, респиратори, дигитални рендген апарати, ехио апарати и се друго што е потребно за да се пружи соодветна здравствена заштита.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА:

Македонската влада со нова одлука за државниот карантин

Следни Објави

„Вардар“ го менува името

Ракометниот европски шампион „Вардар“ ќе го промени своето име и од први јуни ќе се вика Вардар 1961, соопшти новиот сопственик Михајло Михајловски за телевизија „Телма“. – Во фаза сме на преземање на клубот од Самсоненко. Кога тоа ќе се заврши, ќе пристапиме кон регистрирање на новиот субјект, кој ќе […]