fbpx

Филипче открива: Градинките се отвораат за десетина дена, за границите ќе почекаме

Венко Филипче открива дека скринингот во градинките завршува следната недела, најавувајќи дека детските установи ќе започнат со работа кон почетокот на јуни.

– Оваа недела би требало да заврши скринингот и веќе од онаа следна недела градинките ќе почнат со работа, значи отприлика на почетокот на јуни – изјави министерот за здравство во интервју на ТВ 24.

На новинарското прашање кога се планира да се отворат границите, министерот нагласи дека тоа се очекува кон средината на јули.

– Средина на јули се очекува отворање на границите, тоа е разумен период кога би можеле да се отворат границите – посочи Филипче, апелирајќи дека луѓето можат да одат каде било доколку ги почитуваат мерките.

МОЖЕБИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА:

Спасете се од тешки болести: Ако имате над 45, мора да го знаете ова!

(ВИДЕО) Лука е роден здрав, по вакцината сѐ се смени: Нова исповед на Оџаклиевска

Им дадов сѐ во животот, сега едвај преживувам: Еве како моите чеда ми враќаат!

Следни Објави

Оваа ноќ свиреше живот: Прва трансплантација на срце кај нас

Доцна во ноќта додека градот спиеше во 02:43 часот зачука срце.. Во Република Македонија, на Универзитетската Клиника за Државна Кардиохирургија се направи ПРВА ТРАНСПЛАНТАЦИЈА на СРЦЕ !! Вредните раце и паметните глави на нашите врвни стручњаци на чело со Проф. Др. Сашко Јовев, во оваа вонредна состојба направија чудо.. испишаа […]