fbpx

Отворање на кафеани, нема веќе полициски час: Се враќаме ли во нормала?

Отворање на угостителските објекти, отворање на градинките и намалување на полицискиот час се некои од темите за кои Комисијата за заразни болести денеска ќе разговара, по најавите дека ќе има олабавување на мерките по празниците.

Според претходни препораки на Комисијата, треба да се донесе одлука по кои критериуми ќе се отворат кафеаните, односно да има ограничен број на посетители, растојание помеѓу масите или можност да функционира само терсата или летната бавча на објектите.

Комисијата на денешната седница можно е да расправа и за отворање на границите, иако министерот за здравство Венко Филипче минатата недела рече дека сѐ уште е рано за тоа.

Следни Објави

Од утре нема полициски час

На денешната седница Владата донесе одлука од утре да се укине полицискиот час, дознава ТВ21. Веќе има и конечна одлука рестораните и кафулињата да започнат со работа од четврток, но според посебен протокол. Одлуките ќе се дознаат во 19 часот кога и ќе биде прес-конференцијата на претседателот на Владата, Оливер […]