fbpx

Поранешен македонски министер вмешан во измама од 45 милиони долари

Реномираниот „Њујорк тајмс“ пишува за измамничка шема од вртоглави 45 милиони долари за продажба на маски во која наводно е вмешан и поранешниот македонски министер за привлекување странски инвестиции, Глигор Ташковиќ. Тој до скоро беше и член на Комитетот за одобрување на инвестиции на Фондот за иновации и технолошки развој.

Дел од сторијата на „Њујорк тајмс“ ја пренесе и порталот „Независен“, па во продолжение прочитајте за измамата и за што точно се сомничи Ташковиќ.

„Тоа е малку веројатен кастинг на ликови во мултимилионска драма на општинските набавки, дури и со оглед на хаосот создаден од смртоносната пандемија на корона вирусот.

Има продавач на половни автомобили од Маналапан, Њу Џерзи; поранешен министер за странски инвестиции на Македонија и шеф на јавно трговско друштво кое планира да го претвори медицинскиот отпад во енергија во Род Ајленд.

Уште поверојатно, се чини дека тие имаат ограничено искуство во склучување договори со општината, или во добивање, тргување или испорака на она што го велат документите и луѓето со познавање на материјата, што се обидувале да му продадат на Њујорк: милиони маски N95 марка од брендот 3М, кои на градот очајно му беа потребни за здравствените работници, полицијата, болничарите и други.

Затоа можеби не е изненадувачки што договорот – како многу деновиве, како сојузни, државни и локални власти, заедно со давателите на здравствени услуги, се борат со скапоцена заштитна опрема – заврши лошо, распаѓајќи се пред маските или пари да ги сменат рацете.

Она што изненадува е, сепак, колку лошо заврши тоа за дилерот на половни автомобили, Роналд Романо. Г-н Романо (58) беше уапсен рано во вторникот утрото во неговиот дом во Маналапан, обвинет за измама и заговор за измама во врска со кривична пријава од три точки, откриена во Окружниот суд на САД во Менхетен.

Тој е обвинет за шема од 45 милиони американски долари за измама кога случаите на Ковид-19 во градот драматично се зголемуваа.

Во обвинението се вели дека тој се претставил како овластен дилер на маските 3М и понудил да му продаде на градот седум милиони маски за повеќе од 400 проценти повисока цена. Тој исто така беше обвинет за заговор за прекршување на Актот за производство на одбраната…

Со заразата и пребројување на смртни случаи ширум светот, се зголеми и бројот на измамници кои го искористија френетичниот мултимлијардерски пазар за опрема.

Доцна попладнето Романо се појави преку видео-конференција пред судијата и беше ослободен со кауција од 200.000 американски долари.

Истрагата започна минатиот месец откако 3М поднесе федерална постапка против компанијата на Романо, обвинувајќи го, меѓу другото, за лажно тврдење дека е овластен дистрибутер на многу бараната маска на 3M.

Никој друг не беше обвинет во вторникот. Истрагата продолжува, соопштија надлежните за спроведување на законот.

Некои аспекти на улогите што ги играа другите во шемата се поделени преку детали од жалбата, интервјуа со луѓе со знаење за настаните што доведоа до пропаднатата зделка.

Едно лице идентификувано како коконспиратор во жалбата, врз основа на дадените детали, е Глигор Ташковиќ, поранешен министер за странски инвестиции на Македонија кој работел во индустријата за финансиски услуги и во моментов е со компанија наречена Д.А. Меѓународна група.

Ташковиќ беше вклучен во дискусиите со Романо за продажба на маски во градот, велат документи и велат луѓето запознаени со случајот.

На 24 март, на пример, Ташковиќ испрати е-пошта до Романо под темата ‘мисли за редот на Њујорк’ и рече: ‘Мислам дека ова ќе биде тајниот сос што може да ги натера да му дадат приоритет на ова’.

Адам Кауфман, адвокат на Ташковиќ, рече дека неговиот клиент не е дел од никаква измама и дека соработувал со истрагата на владата, доброволно давајќи информации и материјали.

„Ташковиќ му верувал на бескрупулозниот снабдувач кого го запознал преку близок пријател. На крајот на краиштата, г-дин Ташковиќ се оддалечи од договорот пред да се разменат средствата кога снабдувачот одби да ги достави бараните информации“, рече Кауфман.

Следни Објави

(ФОТО) Синот на Претседателот стана полнолетен

Елизабета Ѓеоргиевска, сопругата на претседателот Стево Пендаровски, на својот инстаграм-профил објави интересна фотографија со која на своите следбеници им откри дека нивниот син Огнен наполнил 18 години. Ѓоргиевска која работи на Клиниката за детска и превентивна стоматологија и е професорка на Стоматолошкиот факултет при УКИМ во Скопје, лани во едно […]