fbpx

СКАНДАЛ: „Трол фарми“ од Македонија ширеле дезинформации за коронавирусот

Едни од најголемите ширачи на лажни вести на „Фејсбук“ се банирани од платформата поради користење на „трол фарми“ од Македонија и од Филипини, јавува NBC News.

Од „Фејсбук“ велат дека се пронајдени странски тролови коишто постојано постираат содржина од Natural News, сајт што пласира теории на заговор за коронавирусот како дел од некаков владин заговор за контролирање на населението преку вакцини.

„Ги отстранивме тие страници поради насилсно однесување, не поради содржината што ја пласираат. Даваат лажна слика на луѓето за популарноста на нивните постови кои се засновани на сомнителни содржини“, информираат од „Фејсбук.

Следни Објави

Два осамени врвови се сплотија: Илина проговори за љубовта со Џамбазов

Тектонските движења околу Дојранското езеро приближија два осамени врвови кои се сплотија во планински венец, со што станаа посилни, посреќни и помалку осамени, вели Илина Арсова за „Женски магазин“. Првата Македонка која го искачи Монт Еверест првпат се огласи во јавноста, откако по неколку објавени фотографии на „Инстаграм“ јавноста не […]