fbpx

Филипче потврди: 52 нови случаи, четворица починати

Во последните 24 часа направени се 661 тестирање, а регистрирани се 52 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 26
– Куманово 6
– Штип 7
– Тетово 9
– Струга 2
– Велес 1
– Кочани 1

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа двајца пациенти, пациент од Скопје (73г), примен на клиниката на 21 мај и пациент од Велес (82г) хоспитализиран на 22 мај. Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (76г) примена на 21 мај и пациентка од Тетово (55г) примена на 27 мај.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 30 оздравени пациенти.

– Скопје 16
– Тетово 10
– Велес 1
– Охрид 2
– Кратово 1

Досега во земјата се направени вкупно 27684 тестирања на ковид -19. Од вкупниот број направени тестови во изминатото деноноќие 124 теста се во рамките на скринингот во градинки и геронтолошки установи.Тестирањата се направени преку Центрите за јавно здравје Teтово, Велес, Куманово и Скопје, регистрирани се два позитивни случаи во градинка во Скопје и во Куманово.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 2129, бројката на оздравени пациенти е 1516, на починати е 126, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 487.

Следни Објави

Филипче: Има групни собирања, се даваат лажни податоци и адреси

Повторно ќе бидат воведени рестрикции во некои места ако тоа го наложи епидемиолошката состојба, потврди на денешниот прес Венко Филипче. Тоа го анализирале денеска на состанок на Комисијата за заразни болести  и ќе ја следат будно состојбата во наредните денови. Засега се уште нема потреба од таква мерка зашто се […]