fbpx

Битка до последен здив: Нови фотографии од Инфективна

Меѓу ѕидовите на Клиниката за инфективни болести во Скопје е тивко. Убаво е осветлено, површините се дезинфицирани и чисти, нема врева и нема врвулица.

На прв поглед, човек не би рекол дека така изгледа првата линија на фронтот во битката против невидливиот непријател кој го покори светот и целосно го смени начинот на живот – новиот корона вирус. Ова е битка буквално до последен здив.

Фотографиите се на Арбнора Мехмети, а целата репортажа ја имате на Мета.мк

Следни Објави

Беше неподвижна 51 ден: Лидија Таковска за болеста на ќерката Марија

Скопјанката Марија Таковска (15) е пример за храброст и истрајност, по точно 51 ден поминат во болнички кревет. По трите операции на ‘рбетот, тогаш 12 годишната Марија лежела еден ипол месец само на грб, во една положба. Нејзината мајка Лидија Тасковска вели дека тие денови, заедно со сопругот Спасе кој […]