fbpx

Комисијата предлага: Карантин од утре до понеделник

Предлогот на Комисијата за заразни болести е да се воведе карантин за престојниот викенд за цело Скопје, Штип, Куманово и Тетово од утре во 21 часот до понеделник до 05 часот, дознава Фокус.

Според истиот извор, за другите градови ќе има полициски час од 16 до 05 часот.

Викендов е Духовден или Задушница, кога традиционално, христијаните ги посетуваат гробиштата, се собираат многу луѓе на едно место и се дели храна.

Министерот за здравство Венко Филипче пред некој ден најави дека го имаат в предвид празникот и дека одлуките ќе се носат во зависност од тоа како ќе се однесуваат граѓаните.

Фото: МИА

Следни Објави

Се соблекла по гаќи, повикале брза помош: Инцидент со Јанева

Поранешната специјална обвинителка Катица Јанева денеска е пријавена во МВР за дрско и непристојно однесување откако со полиција утринава била однесена во Државниот завод за ревизија (ДЗР) за проверка на додатоците на плата на сите нејзини помошници-обвинители, за целиот период од четиригодишното постоење на СЈО, пишува порталот „Сакам да кажам“. […]