fbpx

Понеделник по Духовден: Еве што им е забрането на жените!

Празникот Духовден секогаш се слави 50 дена по Велигден и десеттиот ден по Спасовден. За многумина е трет празник по значајност, по Божик и христовото воскресение и според народните верувања, во текот на наредните три дена не треба да се одржуваат било какви домашни прослави, како свадби и крштевки.

Во некои делови од земјава се верува дека во водата владеат некои лоши сили, па во наредните три дена не е препорачливо капење во реките.

Исто така, во наредните три дена не треба да се практикуваат тешки физички работи, но и шиење, плетење и слични „женски“ активности.

Можеби ќе ве интересира:

Им дадов сѐ во животот, сега едвај преживувам: Еве како моите чеда ми враќаат!

Се надевам ќе бидам во вашите молитви: Д-р Рушити со апел до Македонците

Следни Објави

Бројката не паѓа: Од 702 тестирања дури 127 позитивни

Во последните 24 часа се направени 702 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19. – Скопје 67– Куманово 1– Дебар 1– Штип 33– Тетово 10– Струга 5– Охрид 6– Кочани 2– Пробиштип 2 На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Куманово на 70 години, […]