fbpx

Ова не смее да ни се случува: Филипче првпат повиши тон!

Министерот за здравство Венко Филипче денеска првпат повиши тон на прес-конференција осудувајќи ги луѓето кои особено изминатиов период во некои региони и средини не сакаат да соработуваат и споделуваат неточни нформации.

– Не може да ставаме ние здравствени работници во изолација и да не одат на работа сега кога најмногу се потребни на здравствениот систем, заради тоа што некој не ја кажува вистината. Тоа е апсолутно недозволиво. Тоа е загрозување и на здравствениот систем и на јавното здравје и се разбира на индивидуалното здравје на здравствените работници. Имаме родилка на гинеколошката клиника која не кажала. Слични случаи во гинеколошката болница во Чаир. Тоа не смее да се случува – кажа Филипче.

Тој едноставно не може да сфати како и покрај забраната луѓето прават масовни собири.

– Ги осудувам. Јасни се мерките. Не може да се прави свадби кога тоа е забрането. И згора на тоа да не се соработува и да се покажуваат погрешни контакти – порача тој.

Можеби ќе ве интересира:

Лекарите открија: Пред вирусот да се развие, се појавува овој симптом!

Пет работи кои не сте ги знаеле за Венко Филипче

Следни Објави

Беше посветен сопруг и татко: Македонија се прости со младиот пејач

Денес неочекувано почина пејачот Емрах Мехмеди од Жировница, Дебар. Животот го загубил во несреќен случај, паѓајки од скеле, информира порталот 24инфо. Мехмеди ја негуваше македонската народна песна. Негови блиски велат дека бил посветен сопруг и татко. Во продолжение ве потсетуваме на рефрен од неговиот репертоар. Можеби ќе ве интересира: (ФОТО) […]