fbpx

Овој трик од 2 минути прави чуда: Притисокот постојано ќе ви биде 120/80

Две состојки кои сите ги имаме дома!

Личностите кои имаат проблем со притисок, пред сѐ мора да ги променат своите прехрамбени навики. Лекарите велат дека за успешно регулирање на високиот крвен притисок најважно е да се намали внесувањето на сол и на маснотии во организмот.

Крвниот притисок може да го регулирате со лекарства, но и со консумирање на здрави намирници.

ОВАА БИЛКА ДОКАЖАНО ГО НАМАЛУВА СТРЕСОТ!

Две природни состојки се особено корисни за луѓето со висок притисок затоа што истите експресно го симнуваат.

ЦИМЕТ

Повеќе истражувања потврдија дека овој на сите нам познат аромативен зачин помага во регулирањето на притисокот кај возрасните. Ако внесете половина лажичка во своето дневно мени, лесно ќе го контролирате. За инстант-ефект земете наеднаш пола лажичка цимет во прав, а веднаш потоа напијте се чаша вода.

ЛУК

Оваа намирница дефинитивно е препорачлива за многу заболувања, а експресно го смалува и притисокот. Лукот ги опушта крвните садови и ги проширува, па крвта полесно циркулира и притисокот се симнува.

ПОДЗАБОРАВЕНА БИЛКА КОЈА ЛЕКУВА СЀ!

За брз ефект истолчете три чешниња лук и истиот изедете го со малку леб. Вжно е да се знае дека лукот е најдобро да се испасира непосредно пред консумирањето, бидејќи така предизвикува ензимска реакција која го брани организмот од бактерии.

Следни Објави

Не сум гневен на родилката: Докторот што се зарази разочаран од колегите

Докторот позитивен на Ковид-19 кој се зарази од родилката конечно се огласи за целата ситуација. За порталот „Фронтлајн“ тој вели дека не е толку гневен на пациентката. – Секој си бара решение. Ќе лаже, ќе манипулира, сè ќе направи. Меѓутоа, во време на пандемија, во вонредни услови, некои права се […]