fbpx

Само во Скопје нови 140 заразени, 9 лица починаа

Во последните 24 часа се направени 1391 тестирање, а регистрирани се 193 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 140
-Куманово 2
-Дебар 1
-Штип 6
-Тетово 19
-Струга 5
-Велес 2
-Охрид 11
-Гостивар 4
-Свети Николе 1
-Ресен 2

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа три лица од Скопје на возраст од 78 и 47 години хоспитализирани на 4 односно 7 јуни и пациентка на 85 години, хоспитализирана на 9 јуни.

Морам да продолжам за тебе и за децата: Се огласи сопругата на диџеј Ицко

Во ГОБ „8 септември“ починаа четири лица, двајца пациенти од Скопје на возраст од 69 и 67 години, хоспитализирани на 9 односно 15 јуни, пациентка од Куманово на 67 години, примена на 2 јуни и пациент од Тетово на 61 година, примен на 2 јуни.

Во ОБ Куманово почина пациент на 81 година, хоспитализиран на 3 јуни, во ОБ Охрид пациент на 83 години, примен во болницата на 8 јуни.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 46 оздравени пациенти од:

-Скопје 35
-Куманово 1
-Штип 6
-Тетово 1
-Струга 1
-Гостивар 1
-Валандово 1

Досега во земјата се направени вкупно 46.445 тестирање на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 4482 бројката на оздравени пациенти е 1803, на починати е 210, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2469.

Можеби ќе ве интересира:

Сите што се молеа за син ми, Господ да ги поживее: Татко од Прилеп со потресно сведоштво

Следни Објави

Ова е најголемата криза со која земјата се соочила: Искрено обраќање на Филипче

По алармантниот број на новозаболени изминатово деноноќие, министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција призна дека државата и здравствениот систем во моментов се соочуваат со големи искушенија. – Ова е најголемата здравствена криза во земјата. Никогаш претходно не сме се соочиле со таква криза, меѓутоа имаме и знаење и […]