fbpx

Девет смртни случаи, еден пациент починал во автомобил

Во последните 24 часа се направени 665 тестирања, а регистрирани се 90 нови случаи на ковид-19.

– Скопје 36
– Куманово 2
– Штип 8
– Тетово 4
– Струга 10
– Велес 2
– Битола 2
– Охрид 13
– Гостивар 1
– Крушево 1
– Кочани 2
– Пробиштип 1
– Свети Николе 2
– Ресен 6

Клима уредите и вирусот: Д-р Ана Момировска со важна порака!

Починати се 9 лица, пет од Скопје, двајца пациенти од Тетово, еден од Охрид и еден пациент од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина пациент од Скопје (90г), хоспитализиран на 15 јуни. На Институот за белодробни заболувања и ТБЦ е починат пациент од Скопје (64г). Во ГОБ „8 септември“ починаа, пациентка (70г) од Скопје, хоспитализирана на 10 јуни, пациент (61г) од Гостивар, хоспитализиран на 17 јуни и пациент од Скопје (57г), примен на 17 јуни. На барање на семејството е испишан од болница пациент од Скопје (64г), кој починал во кола по заминувaњето. Хоспитализиран бил на 17 јуни во тешка состојба како сомнителен на ковид, а потврден позитивен по приемот. Во КБ Тетово починати се две лица, пациент (60г), хоспитализиран на 20 јуни и пациентка (70г), хоспитализирана на 15 јуни. Во ОБ Охрид вчера е починат пациент (64г), чиј позитивен резултат е потврден денес.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

– Скопје 9
– Штип 30
– Тетово 1
– Велес 1
– Гостивар 4
– Струмица 1
– Кочани 1
– Пробиштип 1

Досега во земјата се направени вкупно 51.885 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5196, бројката на оздравени пациенти е 1974, на починати е 247 а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2975.

Следни Објави

Сѐ што ни треба е љубов: Битолчанец ја запроси саканата во Ниже Поле

Битолчанецот Антонио Христовски ја запроси својата избраничка Кристина Косевска во селото Ниже Поле во близина на црквата „Св. Петка“. Среќниот пар за Femina.mk објасни дека местото во месноста Гргули има посебно значење за нив, особено за Кристна која е љубителка на планини и реки. „На ова место има мир и […]