fbpx

Конечно направени маски кои го уништуваат вирусот

Израелската компанија Olvitech разви нова генерација на маски за лице. Со изгледот не отстапуваат од класичните хируршки маски за една употреба, освен со бојата, но и материјалот од кои се изработени, а истиот содржи бакар оксид со антивирусни и со антибактериски својства.

Маските ќе можат да се употребуваат повеќекратно додека физички не се уништат или натопат со вода.

– Станува збор за маска која може да се носи до три часа, а потоа треба да се оптегне на рамна површина околу 40 минути за својствата да се неутрализираат. Истражувачите кои ја осмислиле планирале да ја носат лекарите, а ја развиле со помош на истата технологија која се користи за завоите и за друга медицинска опрема – објаснила Марија Остерман од компанијата Rinigard.

Коронавирусот тешко опстанува во организмот со овие витамини!

Таа смета дека ова решение е поевтино и поисплатливо. Во Хрватска наскоро треба да притигнат од 10 до 20 илјади парчиња, а поединечната цена ќе им биде околу 350 денари.

Следни Објави

За само два дена починаа 18 луѓе: Бројот на заразени алармантен и денес!

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 61-Куманово 8-Дебар 1-Штип 14-Прилеп 5-Тетово 22-Струга 19-Велес 5-Битола 3-Охрид 14-Гостивар 7-Струмица 1-Кочани 2-Пробиштип 1-Демир Хисар 1-Пехчево 1-Кичево 6-Ресен 5 Како и претходното деноноќие, повторно се починати девет лица, седум пациенти од Скопје, […]