fbpx

За само два дена починаа 18 луѓе: Бројот на заразени алармантен и денес!

Во последните 24 часа се направени 870 тестирања, а регистрирани се 176 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 61
-Куманово 8
-Дебар 1
-Штип 14
-Прилеп 5
-Тетово 22
-Струга 19
-Велес 5
-Битола 3
-Охрид 14
-Гостивар 7
-Струмица 1
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 1
-Пехчево 1
-Кичево 6
-Ресен 5

Како и претходното деноноќие, повторно се починати девет лица, седум пациенти од Скопје, еден од Тетово и еден пациент од Струга.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 80 оздравени пациенти од:

-Скопје 5
-Куманово 1
-Штип 18
-Тетово 30
-Битола 2
-Гостивар 8
-Гевгелија 1
-Струмица 1
-Кочани 8
-Берово 1
-Валандово 2
-Кичево 1
-Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 58.765 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6080, бројката на оздравени пациенти е 2315, на починати е 286, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3479.

Следни Објави

Дали вирусот „ослабна“ и колку навистина трае имунитетот?

Поминаа шест месеци. Што знаеме, а што не? Првиот случај на Ковид-19 е забележан лани во декември во Вухан. Вирусот брзо се прошири и до сега е регистриран во повеќе од 200 земји. Што научивме во овие шест месеци за коронавирусот и каде најмногу грешиме, за национлниот српски сервис зборуваше […]