fbpx

Црн понеделник: Рекорден број починати во еден ден!

Во последните 24 часа се направени 868 тестирања, а регистрирани се 132 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 57
-Куманово 10
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 7
-Тетово 19
-Струга 3
-Велес 4
-Битола 1
-Охрид 5
-Кавадарци 1
-Гостивар 6
-Пробиштип 2
-Свети Николе 2
-Ресен 1

Починати се 12 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Штип, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден од Велес и еден пациент од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа четворица – двајца пациенти од Струга на возраст од 60 и 66 години, пациент од Тетово на возраст од 49 години и пациент од Скопје на 72 години.

Во Градската општа болница (ГОБ) „8 Септември“ починати се исто така четири лица, тројца пациенти од Скопје на возраст 56,69 и 75 години и пациентка од Велес на 68 години.

Во болницата во Штип е починат пациент на возраст од 81 година.

Во Гостивар е починат пациент на 70 години.

Во Тетово е починат пациент на 62-годишна возраст.

Во Институтот за белодробни заболувања за деца- Козле почина пациентка од Скопје 83 години, потврдена позитивна денес.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира оздравени 112 пациенти од:

-Скопје 42
-Штип 40
-Прилеп 1
-Тетово 16
-Велес 1
-Гостивар 5
-Кочани 2
-Пробиштип 3
-Свети Николе 2

Досега во земјата се направени вкупно 59.633 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Следни Објави

Нема влез од први јули за Македонците во ЕУ: Само две земји од регионот се „безбедни“

Македонија не се најде на листата земји на чии државјани ќе им биде дозволен влез во Европската Унија кога таа повторно ќе ги отвори своите надворешни граници в среда, јавува порталот „СДК“. Иако Брисел претходно најави дека планира на 1 јули да ги отвори европските граници за земјите од Западен […]