fbpx

Нема влез од први јули за Македонците во ЕУ: Само две земји од регионот се „безбедни“

Македонија не се најде на листата земји на чии државјани ќе им биде дозволен влез во Европската Унија кога таа повторно ќе ги отвори своите надворешни граници в среда, јавува порталот „СДК“.

Иако Брисел претходно најави дека планира на 1 јули да ги отвори европските граници за земјите од Западен Балкан, на листата на 14 „безбедни“ држави од регионот се најдоа само Србија и Црна Гора. Покрај нив, влез во ЕУ ќе им биде дозволен и на државјаните на Алжир, Австралија, Канада, Грузија, Јапонија, Мароко, Нов Зеланд, Руанда, Јужна Кореја, Тајланд, Тунис и Уругвај.

Од ЕУ најавија дека листата ќе се ревидира на секои две недели.

Следни Објави

„Беше пример за извонредна мајка“: Почина гевгеличанката Спаска Митрова

Повеќе бугарски медиуми информираа за смртта на гевгеличанката Спаска Митрова која по тешко боледување пред два дена починала во родниот град. Жалење изрази и Министерката за надворешни работи на Бугарија, Екатерина Захариева, со посебен статус на „Фејсбук“. – Со тага ја примив веста за трагичната смрт на Спаска Митрова. Таа […]