fbpx

Овие луѓе со месеци ги немаат прегрнато најблиските: Филипче се огласи за инцидентот

По денешниот инцидент во Градската општа болница „8 Септември“ кога докторка беше нападната од семејство на пациентка која по неколку дена болничко лекување почина од коронавирусот, се огласи и министерот за здравство Венко Филипче.

Во случајот интервенираше и полицијата која приведе неколку члена од семејството на починатата. Тие се обиделе насилно да го земат телото без да го спроведат соодветниот протокол за лица починати од Ковид-19.

– Ова е чин на крајно непочитување на сите здравствени работници кои повеќе од 4 месеци деноноќно се борат за секој човечки живот. Ова е дискредитација на нивната работа, нивниот труд и жртва, ризикот на кој се изложени и одрекувањата.

Овие луѓе со месеци ги немаат видено своите семејства, ги немаат прегрнато своите најблиски, немаат ден одмор и оддишка од напорната работа. Најостро го осудувам овој инцидент.

Колегите кои се борат со преку 100 пациенти сместени во болницата заслужуваат само поддршка и разбирање, а не закани. Цврсто сум уверен дека тие постапиле професионално и согласно протоколите и ги повикувам надлежните да го истражат случајот и да постапат соодветно – напиша Филипче на „Фејсбук“.

Следни Објави

Изгубивме член од семејството: Почина снимател на МРТ од коронавирус

Шенол Ахмети (51), долгогодишен снимател во албанската редакција на Македонската радио телевизија, вечерва почина од коронавирус, информираат од А1он. Информацијата ја потврдиле и од МРТ 2, од секторот за програма на албански јазик. „Вечева и ние изгубивме еден колега, еден член од нашето семејство“, велат од МРТ за ТВ21.