fbpx

Примени нови 18 пациенти во најтешка состојба, дури 100 се на кислородна поддршка

Само во последното деноноќие во ГОБ „8 Септември“ се примени 18 нови пациенти заразени со корона вирусот, а според директорот на болницата, д-р Христијан Костов, тие се донесени во најтешка, животозагрозувачка состојба.

За „Фактор“ вели дека веднаш по приемот на некое од одделенијата во Ковид-центарот, ваквите пациенти веднаш ги ставаат на кислородна поддршка или на респиратор.

– Ги носат со сатурација од 30 до 40, односно тоа е концентрација на кислород во крвта, што значи дека практично не можат да дојдат во воздух. Досега огромен број од колегите апелираа, а еве јас и денеска повторно ќе порачам дека граѓаните не смеат дома да се лекуваат одреден период и да чекаат да бидат донесени кога е предоцна. Од вкупниот број пациенти 100 се на кислородна поддршка, а 17 се на респиратор – вели д-р Костов за „Фактор“.

Следни Објави

Надмината бројката од 300 починати, нови 126 заразени

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во: – Скопје 66– Куманово 6– Штип 15– Прилеп 3– Тетово 19– Струга 2– Велес 2– Битола 1– Кавадарци 4– Гостивар 2– Пробиштип 2– Свети Николе 1– Ресен 3 Починати се 4 лица, по […]