fbpx

Нема кластери, вирусот е низ цело Скопје: Д-р Стојанов загрижен

Инфекцијата е раширена во сите делови на градот и нема познати кластери, порача д-р Александар Стојанов, директорот на Центарот за јавно здравје Скопје за телевизија „Сител“.

Тој информира дека во моментов метрополата е најголемото жариште со 2.010 активни случаи и дека сега е потешко затоа што со кластери полесно се менаџира ширењето.

– Сега на респиратор завршуваат сѐ повеќе млади луѓе – открива тој. 

Д-р Стојанов додава дека ако на почетокот на пандемијата во најголем ризик биле повозрасните и хроничните пациенти, сега и помлади и здрави луѓе заболуваат во тешки форми. 

– Вирусот овие четири месеци мутирал за да опстане. Кај некои е агресивен, кај други е во поблага форма – вели тој.

Следни Објави

Затворот не е опција за него: Туцаковиќ проговори за Боки 13

Марина Туцаковиќ, долгогодишна семејна пријателка на Бојан Јовановски и последна на листата со сведоци предложени од одбраната за случајот „Меѓународен сојуз“, конечно проговори за осудениот поранешен шоумен. – Во контакт сум со неговата мајка, се слушаме повремено. Што да прави жената, тој е осуден на многу години, но ќе поднесе […]