fbpx

(ФОТО) Три другарки загинаа во сообраќајка: Ваква трагедија не се памети!

Другарките Божидарка Џукиќ (23), Марија Фекете (17) и Татјана Гудиќ (15) настрадаа во ужасна сообраќајна несреќа утрово во 3 часот по полноќ на патот помеѓу Кула и Руски Крстур кога нивниот пријател Михајло Сабадош (23) изгубил контрола над возилото „Рено“, слетале од патот и се превртеле, информира српски „Курир“.

Возачот поминал најлесно, а со сериозни повреди се здобиле уште две лица на возраст од 14 и од 18 години и лекарите се борат за нивниот живот.

Марија имаше само 17 години

По несреќата е утврдено дека Сабадош го управувал возилото под дејство на алкохол, а му биле измерени 1,5 промили.

– Шест млади се враќале од приватна забава и сите биле во истиот автомобил. Сабадош бил зад воланот, а се претпоставува дека тој требало да ги однесе пријателите дома, бидејќи не биле сите од исто место. Сепак, на патот меѓу Кула и Руски Крстур, тие се превртеа и завршија во канал. Автомобилот е комплетно уништен – вели извор на весникот.

Возачот Михајло со починатата Божидарка

Тој открива дека Божидарка и Татјана починале на лице место, додека нивната пријателка Марија била извлечена жива, но починала во болницата во Сомбор.

Следни Објави

Научници од 32 земји: Еве како корона се пренесува преку воздух!

Преку отворено писмо до Светската здравствена организација (СЗО), група од 239 научници од 32 земји предупредува за сериозни докази дека коронавирусот во помали честички во воздухот може да биде заразен, пишува Њујорк Тајмс. „Без разлика дали коронавирусот се пренесува преку поголеми честички по кивање или од помали честички кои настануваат […]