fbpx

Ќе се изненадиме од бројот на новозаразени: Се отвораат базените и за рекреативци

Денеска бројот на новозаразени со коронавирусот е помал и од вчерашниот, велат извори од Комисијата за зарзни болести, нагласувајќи дека резултатите се неофицијални, пишува „Фактор“.

Во Скопје, кој сѐ уште се смета за главно жариште на епидемијата со Ковид, денеска се регистрирани само 18 новоинфицирани во Центарот за јавно здравје, за разлика од вчера кога имаше 26. Се чекаат резултати и од останатите лаборатории, но, од Комисијата не очекуваат драстично поголеми бројки.

По падот на епидемиолошката крива, Комисијата за заразни болести даде препорака за отворање на вратите на базените и за рекреативно пливање, не само за спортските клубови, информира порталот.

Следни Објави

Починаа уште пет лица, повторно над 100 заразени

Во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: -Скопје 63-Куманово 4-Дебар 6-Штип 4-Прилеп 2-Тетово 14-Струга 6-Велес 2-Битола 1-Охрид 4-Гостивар 12-Свети Николе 1-Кичево 1 Починати се 5 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово и двајца пациенти од Тетово. Денеска Институтот […]