fbpx

Не го сакаат Жељко во Охрид: Дајте им некој денар на наши фамилии!

Познати македонски музичари, но и многу други граѓани со различни профили денеска бурно реагираат на социјалните мрежи откако дознаа дека српскиот поп-пејач Жељко Јоксимовиќ е дел од годинашната програма на „Охридско лето“.

Неговиот настап на јубилејното 60-то издание во Античкиот театар го потврди и директорката на фестивалот, Наташа Поповиќ.

„Во ова време-невреме, на негово место би стаил 20-тина македонски групи/бендови, со просек 4-5 члена од бенд, 100-тина македонски фамилии ќе земеа некој денар…А и не дека не бил. Пак ќе упатам апел до Владата на Република Северна Македонија, како и до организаторите на фестивали и до општините организатори на културни лета и слични манифестации кои црпат од буџетот на Македонија – Само македонски музичари“, вели Никола Бочваров.

Организаторите на „Охридско лето“ информираат дека сите настани ќе се одржат на отворено, на сцените на Античкиот театар, Долни Сарај и Предворјето на црквата „Св. Софија“. Капацитетите ќе бидат исполнети само со 50 отсто гледачи, а задолжително е носење маски.

Следни Објави

Најново за Ковид-19: Пронајдено антитело што го неутрализира вирусот!

Израелскиот институт за биолошки истражувања објави дека е завршена фазата на развој на антитело што би било ефективно во неутрализирање на SARS-Cov-2. Луѓе од тамошното министерство за одбрана го потврдија развојот на она што може да стане првиот противотров на Ковид-19. – Сега противотровот преминува од фазата на развој во […]