fbpx

Почина пациент на 42 години, нови 136 заразени

Во последните 24 часа се направени 991 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 46
-Куманово 6
-Дебар 7
-Штип 14
-Прилеп 1
-Тетово 12
-Струга 9
-Велес 1
-Охрид 2
-Гостивар 13
-Струмица 2
-Радовиш 3
-Крушево 2
-Кочани 1
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Кратово 1
-Свети Николе 5
-Кичево 4
-Ресен 4

Починати се 6 лица, двајца пациенти од Скопје, еден од Куманово, двајца пациенти од Струга и еден од Гостивар.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се четворица пациенти на возраст од 46, 53, 63 и 69 години.

Во ГОБ „8 септември“ почина пациент на возраст од 42 години.

Во ОБ Куманово починат е пациент на возраст од 80 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од:

-Скопје 77
-Штип 7
-Тетово 15
-Струга 1
-Велес 4
-Битола 2
-Гевгелија 1
-Кочани 2
-Пехчево 1
-Кичево 2
-Ресен 11

Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8111, бројката на оздравени пациенти е 4203, на починати е 382, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3526.

Следни Објави

И изгрејсонцето е ништо: Илина и Игор се разделија

Љубовта меѓу легендарниот актер и шоумен Игор Џамбазов и нашата врвна алпинистка Илина Арсова не е веќе нова вест, но откако врската и двајцата ја потврдија, преку ноќ добија армија дополнителни фанови на „Инстаграм“, платформа на која секојдневно ги објавуваат заедничките моменти. По неколкумесечна интензивна врска, Илина и Игор мораа […]