fbpx

Конечно падна бројот на заразени и на починати

Во последните 24 часа се направени 973 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 30
-Куманово 8
-Дебар 1
-Штип 13
-Прилеп 5
-Тетово 3
-Струга 11
-Велес 1
-Битола 1
-Охрид 2
-Кавадарци 1
-Гостивар 1
-Пробиштип 1
-Кратово 1
-Свети Николе 1
-Кичево 8

Починати се три лица, двајца пациенти од Скопје и еден од Штип.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени лица од:

-Скопје 70
-Штип 6
-Прилеп 4
-Тетово 31
-Велес 3
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Кичево 1
-Ресен 4
-Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 78.133 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8197, бројката на оздравени пациенти е 4326, на починати е 385, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3486.

Следни Објави

Дава двојно повеќе антитела: Пристигнува Оксфорд вакцината!

Вакцината AZD1222, популарно наречена „Оксфорд вакцина“, влезе во последната, трета фаза на тестирање. Според документацијата до која дојде Nedeljnik.rs, во септември истата ќе биде во употреба во неколку европски земји и во САД. Веќе е докажано дека оваа вакцина дава 2,6 пати повеќе антитела од најсилните организми со кои тоа […]