fbpx

Д-р Костов открива: На респиратор двајца пациенти на 35 и на 36 години

Забележителен е бројот на сѐ повеќе млади пациенти во ГОБ „8 семптември“, вели директорот на овој Ковид-центар, д-р Христијан Костов за „Фактор“.

– Имаме двајца кои мораат да бидат ставени на респираторни апарати, бидејќи на прием имаа сатурација 30. Станува збор за пациенти кои се навистина млади. Едниот е 35-годишен, а другиот 36-годишен. И двајцата имаат прекумерна тежина, односно обеситас. Примени се во болницата на 11. односно на 14. јули. Пред три дена е хоспитализиран и пациент кој има само 25 години со Даунов синдром. Состојбата му беше навистина лоша, сега е подобар – открива тој.

Следни Објави

Осум починати, расте бројот на заразени во Гостивар

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-49, Куманово-2, Штип-8, Прилеп-1, Тетово-6, Струга-2, Гостивар-13, Кочани-2, Свети Николе-9, Кичево -2. Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од […]