fbpx

Осум починати, расте бројот на заразени во Гостивар

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 94 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-49,

Куманово-2,

Штип-8,

Прилеп-1,

Тетово-6,

Струга-2,

Гостивар-13,

Кочани-2,

Свети Николе-9,

Кичево -2.

Починати се 8 лица, два пациенти од Скопје, еден од Прилеп, еден од Струга, еден од Охрид, двајца од Гостивар и еден од Кичево.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починаа тројца пациенти на возраст од 63, 63 и 60 години, во ГОБ „8 Септември“ почина пациент на возраст од 68 години. Во ОБ Прилеп починат е пациент на 60 години, во ОБ Струга почината е пациентка на 72 години, во Гостивар вонболнички почината е пациентка на 73 години, во Завод за нефрологија во Струга починат е пациент на 67 години.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8623, бројката на оздравени пациенти е 4603, на починати е 401, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3619.

Следни Објави

Неговиот ведар дух ќе остане меѓу нас: Почина Драган Силјановски

Денес парче душа од Металург замина од овој свет, денес нѐ напушти Драган Силјановски, претседател на Здружението РК МЕТАЛУРГ и човекот кој беше еден од најголемите поддржувачи на клубот и ракометот воопшто, информираат на официјалната страна на клубот. Од денес неговото столче ќе остане празно, на трибините и во Управата, […]