fbpx

Уште осум пациенти починаа

Во последните 24 часа се направени 904 тестирања, а регистрирани се 127 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 57
-Куманово 4
-Штип 13
-Тетово 6
-Струга 10
-Охрид-7
-Кавадарци 1
-Гостивар 8
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 2
-Свети Николе 12
-Кичево 4

Починати се 8 лица, пет пациенти од Скопје, еден од Тетово, еден од Струга и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 83 оздравени лица од:

-Скопје 35
-Штип 8
-Тетово 33
-Велес 1
-Гостивар 5
-Пехчево 1

Досега во земјата се направени вкупно 85.820 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 9153, бројката на оздравени пациенти е 4810, на починати е 422, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3921.

Следни Објави

Додека лумпуваа во Струмица, во „8 септември“ почина пациент на 34 години

Пандемијата е во полн ек, а забавите по ноќните клубови во државата се масовни, без никакво почитување на мерките за заштита. И додека младите се „журкаат“ на Ѓоко Јовиќ во Струмица или додека на тапанарот му лепат стотки на чело на ромска свадба во Велес, во ГОБ „8 септември“ починаа […]