fbpx

Д-р Милан предупредува: За овие луѓе короната е опасна по живот!

Дали некој ќе заврши со најкритична клиничка слика и ќе заврши на респиратор или ќе помине без никакви компликации и симптоми, најчесто зависи од општата здравствена состојба

Одредени придружни болести можат да бидат фатална комбинација кога е во прашање коронавирусот. Кај таквите пациенти, Ковид-19 може да биде опасен по живот. Кои се најзагрозени?

Директорот на Инфективниот клинички центар во Србија, д-р Горан Стефановиќ, порача дека лекувањето на заболените кои немаат изразено тешка клиничка слика трае помеѓу две и три недели, додека пациентите на интензивна нега ги задржуваат дури и подолго од пет или шест недели и за нив короната е најопасна.

Пулмологот, професор д-р Милан Ранчиќ, вели дека болеста има бавно или долго траење. За разлика од сезонскиот грип кој може да стартува бурно и да трае неколку дена, состојбата со новиот вирус е неизвесна и поинаква.

– Кај позитивните на корона, болеста се продолжува на две, три, па и четири недели, нормално со варијабилно појавување на симптомите. Веднаш стана јасно дека тие што веќе имаат некое заболување најчесто развиваат компликации – појаснува д-р Ранчиќ.

Конкретно, коронавирусот е опасен по живот за овие категории луѓе.

– Срцево болни и оние со висок притисок

– Дијабетичари

– Асматичари

– Бремени жени

– Пациенти со проблематични дишни патишта

Можеби ќе ве интересира:

Со вашите теории ќе се лечите сами: Шефицата на Инфективна удри по граѓаните

Следни Објави

(ФОТО) Пеколни денови во „8 септември“: По пет реанимации во смена

Анестезиолозите во ГОБ „8 Септември“ каде што секојдневно се примаат најтешките пациенти заразени со Ковид-19 имаат исклучително напорни смени, објаснува за „Фактор“ директорот, д-р Христијан Костов. – Во моментов во болницата има вкупно 107 пациенти, од кои 92 се со коронавирусот. Тоа се навистина најтешките пациенти кои тука доаѓаат не […]