fbpx

Одлични вести од Русија: Готова е првата вакцина против корона!

Првата руска вакцина против коронавирусот е подготвена, соопшти денеска рускиот заменик министер за одбрана Руслан Цаликов.

Тој им откри на медиумите дека е направена од воени експерти и научници од Националниот институт за епидемиологија и микробиологија Гамалеја.

– Извршени се последните проверки и тестирања, сите волонтери кои ја примија вакцината развија имунолошки одговор на коронавирусот и се чувствуваат добро – изјави Цаликов за весникот „Аргументи и факти“.

Следни Објави

Ќерка ми четири месеци живееше со машина: Потресен статус за респираторите!

За оние кои НЕ знаат што значи да се биде на РЕСПИРАТОР. Од искуство! Мојата ќерка живееше 4 месеци со таа машина…Искуството е страшно, болно, а резултатите доживотно да плачеш бидејќи има последици 🙁 За почеток, респираторот не е кислородна маска ставена преку устата на пациентот, додека тој лежерно одмара и […]