fbpx

Дома полесно ќе се заразиме, отколку надвор: Најново истражување за корона!

Епидемиолози од Јужна Кореја тврдар дека поголема е шансата со коронавирус да се заразите дома, отколку надвор.

Тоа го покажало најновото истражување објавено од Американскиот центар за контрола и превенција од болести, врз основа на прегледани 5.706 заразени луѓе и повеќе од 59.000 кои биле во контакт со нив.

Всушност, според оваа студија само двајца од 100 заболени се заразиле преку контакт надвор од семејството, а секој десетти пациент инфекцијата ја добил по контакт со членови од семејството, објави „Ројтерс“.

Интересно е што нивото на контаминираност во домаќинствата било поголемо кај случаите каде први се заразувале тинејџерите или луѓето постари од 60 години.

Џен Јун Кјонг, директорот на Корејскиот центар за контрола и превенција, објасни дека деветгодишни деца, но и помлади најретко се заразуваат први.

Следни Објави

Илче од Охрид не бил искапен цела година, живеел на чергиче на под

Од чергиче на под, со една чаша млеко на ден и неискапен една година, 11- годишниот Илче од Охрид закрпенува на Детската клиника во Скопје, информира „Телма“. Неговиот тест за корона е негативен, и откакао ќе закрепне ќе биде  вселен во малиот групен дом во Демир Капија.  Повикот за спас […]