fbpx

Најнов симптом на корона: Бидете внимателни!

Експертите постојано го надополнуваат списокот на симптоми кога е во прашање коронавирусот, а најнов на листата е интензивниот мирис на урината.

Според последните анализи, можно е да сте изложени на ризик од инфекција со Ковид-19 ако вашата урина мириса особено силно. Тоа е знак кој не треба да го игнорирате, порачува тимот научници од Универзитетот во Охајо.

Интензивниот мирис на урината, но и нејзината интензивна боја можат да бидат индикатор за дехидрираност која, пак, би можело да биде предупредувачки знак за Ковид-19, пишува британски „Експрес“.

– Ако сте постојано жедни, устата ви е сува, слабо мокрите, ако урината ви има интензивна жолта боја, ако сето тоа е пропратено со главоболка и вртоглавица треба итно да се консултирате со лекар – порачуваат експертите од Охајо.

Следни Објави

Овој лек може да ги спаси, но и да ги убие заразените: Еве кога не смее да се користи!

Со едноставен тест на крвта може да се дознае кога дексаметазонот, инаку лек кој СЗО го прогласи за голема помош во лекување на тешко болните од Ковид-19, може да помогне, а кога да одмогне. Научници од Њујорк откриле дека пациентите со високо ниво на супстанцата наречена Ц-реактивен протеин во крвта […]