fbpx

Проверете го повторно извештајот: Наместо 1.800, сепак ќе добиете помалку!

Како може повторно да пресметуваат ДДВ на завршено тромесечје. Ги имав собрано максималните 1.800 денари, а сега ми покажува дека треба да ми бидат исплатени 1.683 денари, се жали скопјанката М.Ј.

Таа е само една од многуте револтирани граѓани кои се затекнати од новата владина одлука која дефинитивно не е во нивна полза.

Тие се жалат дека по проверка на извештајот во апликацијата „Мој ДДВ“, многумина се оштетени со износот, некои за дури 300 денари за тромесечијето од април до јуни.

– Завршија изборите, сега ни ги собраа парите. Од нас почнаа да кратат кои се „убивме“ од скенирање. Ја имав обезбедено максималната сума и престанав да собирам сметки. Да знаев дека ќе биде вака, ќе продолжев да скенирам – ни изјави друг граѓанин.

Пред неколку дена од УЈП најавија дека ќе се прави нова пресметка на повратот на ДДВ кај граѓаните.

– За второто тримесечје, поради измената, кај македонските производи ќе се врши поврат од 20 отсто, а кај странските од 10 отсто. Заради тоа износот на повратот на ДДВ кај физичките лица за второто тримесечје може да претрпи промена – соопштија од Управата.

Следни Објави

И мајка и татко сум: Кристина отворено за синот со Кајмакоски

Јас сум и мајка и татко на мојот син, вели манекенката Кристина Димитријевска во интервју за порталот „Репортер“. Димитријевска која има 24 години открива дека сама се грижи за синот Давид кој го доби во бракот со пејачот Даниел Кајмакоски. Познатиот модел и фитнес-инструктор одби да открие дополнителни детали за […]