fbpx

Нови 20 заразени во Куманово, нема починати

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1077 тестирања, а регистрирани се 152 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје-39,

Куманово-20,

Дебар-8,

Штип-14,

Прилеп-1,

Тетово-9,

Струга-13,

Битола-5,

Охрид-3,

Кавадарци-5,

Гостивар-15,

Гевгелија-3,

Струмица-4,

Радовиш-1,

Кочани-1,

Демир Хисар-2,

Македонски Брод-2,

Делчево-3,

Кратово-1,

Свети Николе-1,

Кичево-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 70 оздравени пациенти од: Скопје-23, Куманово-8, Штип-6, Тетово-10, Гостивар-10, Свети Николе-13.

Нема починати пациенти.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 10086,  бројката на оздравени пациенти е 5427, на починати е 460, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 4199.

Направените 1077 теста се преку: ИЈЗ-667, ЦЈЗ Скопје-23,  Авицена-138, Биотек-78, МАНУ -10, Жан Митрев (Филип Втори)-8, Систина со PCR метода -99, Судска медицина -1, ЦЈЗ Битола-35, Инфективна клиника-3, ГАК-15. Досега во земјата се направени вкупно 95169 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 83 пациенти. На кислородна поддршка се 40 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 11 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 4 позитивни деца и 8 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 11 нови, вкупно хоспитализирани се 100 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 40, а во болницата во Штип се хоспитализирани 46 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 126 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Следни Објави

Вие што не носите маски, поминете само две минути во моето одело

Сафија Софтиќ-Намас, докторка во Заводот за итна медицинска помош во Сараево, објави статус во кој совршено опиша низ што сѐ поминуваат лекарите и воопшто здравствените работници за време на епидемијата од коронавирус. „Синоќа двајца пациенти прегледав во оваа моја нова униформа. Нема да должам колку е тешко да прегледате некого […]