fbpx

Тешко беше да гледаме како ни се гаси пред очи: Тага по македонскиот пејач

На 68 години во геријатрискиот центар во Скопје почина фолк пејачот Блаже Богев. Кавадарчанецот кој целиот свој живот ѝ го посвети на песната и до последно веруваше дека повторно ќе застане на сцена, не се избори со тешката дијагноза – тумор на малиот мозок.

Неговиот син Роберто за ,,Фокус“ ја потврди тажната вест.

– Тешко ни беше да го гледаме човекот кој секогаш беше полн со живот како ни се гаси пред очите. Но, едноставно, бевме немоќни пред тешката болест која ни дојде во животот ненадејно. Сите во Тиквешијата кои го знаат татко ми, ќе го спомнат како доста ведар човек, друштвен – вели Богев за татка си.

Блаже е татко на три деца. Има уште еден син и ќерка, но токму Роберто тргна по неговиот пат и се занимава со музика.

Следни Објави

Не го очекувавме ова: Најнови сознанија за вакцината!

Експертите прогнозираат дека една доза вакцина против коронавирус веројатно нема да биде доволно ефикасна. Тие дошле до овие сознанија по истражувањето што покажало дека антителата во организмот исчезнуваат за неколку недели, односно месеци, пишува „Бизнис инсајдер“. За да се има ефикасна заштита од вирусот, лицето ќе мора да добие најмалку […]