fbpx

Починаа уште пет пациенти, еден е од Охрид

Во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 32
-Куманово 4
-Штип 5
-Тетово 7
-Кавадарци 8
-Гостивар 8
-Струмица 1
-Кочани 1
-Пробиштип 2
-Македонски Брод 2
-Виница 1
-Свети Николе 1
-Кичево 2
-Неготино 1

Починати се 5 лица, пациент од Скопје, два пациенти од Куманово, пациент од Гостивар и пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од:

-Скопје 50
-Куманово 16
-Прилеп 2
-Тетово 5
-Струга 28
-Охрид 18
-Гостивар 2
-Крушево 1
-Кочани 1
-Македонски Брод 1
-Кратово 1
-Свети Николе 10
-Кичево 1

Досега во земјата се направени вкупно 106877 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11202, бројката на оздравени пациенти е 7108, на починати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3589.

Следни Објави

Замина уште една легенда: Почина Рајко Дујмиќ

Почина Рајко Дујмиќ на 65 години, потврдија членови од неговото семејство. Легендарниот музичар беше тешко повреден во сообраќајна несреќа. Хрватскиот композитор и некогашен водач на бендот „Нови фосили“ минатата среда со својот автомобил слета во провалија и се здоби со тешки повреди. Дујмиќ во 1987 година ја напиша легендарната песна […]