fbpx

Замина уште една легенда: Почина Рајко Дујмиќ

Почина Рајко Дујмиќ на 65 години, потврдија членови од неговото семејство. Легендарниот музичар беше тешко повреден во сообраќајна несреќа.

Хрватскиот композитор и некогашен водач на бендот „Нови фосили“ минатата среда со својот автомобил слета во провалија и се здоби со тешки повреди.

Дујмиќ во 1987 година ја напиша легендарната песна „Ја сам за плес“. Тој е и автор на музиката за темата „Rock Me“ со која во 1989 година Југославија победи на евровизискиот избор.

Фото: Жарко Башиќ/Пиксел

Следни Објави

Потресни фотографии и видеа: Молете се за Бејрут!

По страшната експлозија во Бејрут во која починаа најмалку 100 лица и која предизвика огромна материјална штета, постојано се објавуваат потресни фотографии и видеа. Експлозијата уништи голем дел од градското пристаниште. Делови од либанскиот главен град се срамнети со земја, разурнати се десетици згради, а повеќе од 300 илјади жители […]