fbpx

Починаа уште шест лица, повторно над 100 заразени

Во последните 24 часа се направени 1543 тестирања, а регистрирани се 113 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 35
-Куманово 12
-Штип 23
-Прилеп 1
-Тетово 5
-Струга 1
-Битола 7
-Охрид 6
-Гостивар 15
-Кочани 2
-Пробиштип 1
-Демир Хисар 2
-Македонски Брод 1
-Валандово 1
-Виница 1

Починати се 6 лица, три пациенти од Скопје, пациент од Куманово, пациент од Струга и пациент од Охрид.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 259 оздравени пациенти од:

-Скопје 103
-Куманово 13
-Дебар 1
-Штип 75
-Тетово 31
-Битола 2
-Кавадарци 2
-Гостивар 19
-Кочани 2
-Пробиштип 2
-Демир Хисар 1
-Кратово 2
-Свети Николе 4
-Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 109946 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11399, бројката на оздравени пациенти е 7480, на починати е 517, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3402.

Следни Објави

Чума се појави во Кина: 11 починати, цело село во карантин

Локалните власти во кинескиот регион Внатрешна Монголија ставиле во карантин цело село во кое еден пациент починал од „цревна чума“, објави градската здравствена комисија. Случаите на чума не се невообичаени во Кина, но болеста се јавува поретко. Од 2009 до 2018 година Кина пријавила 26 случаи на чума и 11 […]