fbpx

(ФОТО) Семејството и пријателите се простија од Исидора Бјелица

Бројни пријатели и почитувачи на нејзиното дело, денеска се собраа на последното испраќање на популарната српска писателка Исидора Бјелица.

Ковчегот во капелата беше целосно покриен со цвеќиња, а на крстот стоеше бела шапка, потег кој расплака многумина.

Во чест на Бјелица претходно се одржа и комеморција во малата сала на Сава центар.

Семејството ја испочитува нејзината последна желба, авторката да биде кремирана.

Следни Објави

Јанкуловски удри по граѓаните: 523 луѓе не мораа да умрат, не ви простувам!

200 новозаболени….боли. Секојдневно боли што има речиси ист или приближен број на заболени. Боли што не можеме да се разбереме, немаме комуникација, нема слушање, нема почитување на мерки. Многу повеќе боли 523 починати. Тоа се 523 лица нечии роднини, нечии браќа и сестри, мајки, татковци баби и дедовци, пријатели, комшии, […]