fbpx

Светот разочаран: Д-р Ентони Фаучи со лоши вести за вакцината!

Реномиран американски епидемиолог не е уверен дека во овој момент вакцината е решение

„Не знаеме каква би била ефикасноста. Не знаеме дали би била 50 или 60 отсто. Би сакал тоа да биде најмалку 75 отсто“, вели д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергии и инфективни болести.

Тој предупредува дека шансите вакцината против коронавирусот да биде сто отсто ефикасна се минимални и дополнува дека ќе биде речиси невозможно да се развие вакцина која е ефикасна до 98 отсто.

Тоа значи дека мерките кои се применуваат ширум светот, задолжителното носење маска и физичката дистанца во затворени простории или на места каде има гужва, уште долго време ќе бидат на сила за да го спречиме ширењето на вирусот.

Следни Објави

Докажани од лекарите: Ова се вистинските симптоми на корона!

Вкупно единаесет се симптомите на Ковид-19 кои се докажани од лекарите. Треска, кашлица и останување без здив беа првите три „официјални“ симптоми, но како напредуваа истражувањата, така се прошируваше и списокот. Официјално потврдените симптоми се јавуваат два до 14 дена по изложеноста на вирусот. Зголемена температура и/или треска Ова е […]